Щорічно в Україні 6 грудня відзначають День Збройних Сил України. Це свято - символ честі, мужності та відданості захисників української держави. Воно має особливе значення в умовах сучасної боротьби України за незалежність і суверенітет.
Після проголошення Незалежності 24 серпня 1991 року, повстала необхідність законодавчо закріпити функції та обов'язки саме українських збройних сил.
Дату 6 грудня обрали невипадково. Саме цього дня у 1991 році Верховна Рада України ухвалила закони "Про Збройні сили України" та "Про оборону України", заклавши правову основу для створення сучасної армії. Відтоді цей день став офіційним святом на честь українських військових і в залі Верховної Ради був зачитаний текст Військової присяги.
Офіційним гаслом ЗСУ є "За Україну, за її волю", ці слова вишиті на бойових прапорах нашої армії. Їх взяли із поезії Миколи Вороного, яку він написав у 1917 році. Згодом вірш поклали на музику, разом із "Червоною калиною" він тривалий час був офіційним фанфаром президента України.
Цікаво, що ця дата збігається з початком Першого зимового походу армії Української Народної Республіки та Днем Святого Миколая, який після зміни церковного календаря з 2023 року почали відзначати саме 6 грудня.
До повномасштабної війни 6 грудня влаштовували святкові концерти, зараз у цілях безпеки їх не проводять. Традиційно у день ЗСУ вручають нагороди нашим захисникам, покладають квіти до пам'ятників на військових меморіалах. Також з 2009-го до свята щорічно присуджують Премію імені Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва в декількох номінаціях.
Збройні Сили України (ЗСУ) мають багату та героїчну історію, що розпочалася з часів становлення національної державності на теперішніх українських землях. Тому історично вони є наступниками військових традицій Київської Русі, козацьких формувань, армій визвольних рухів ХХ століття.
Першим таким військовим утворенням можна вважати Українських січових стрільців, що згодом навіть стали героями народних пісень.
І хоч стрільці воювали у складі австрійської армії, вони були першим власне українським збройним формуванням. Українські січові стрільці протистояли російській імперії в Першій світовій війні та мали національну символіку, власну форму одягу, окрему систему відзнак. Офіційною мовою у війську була українська.
Декількома роками пізніше у щойно створеної молодої Української Народної Республіки було багато зовнішніх ворогів. Тож у 1917 році з воїнів-українців, які раніше служили в протидіючих арміях — російській та австро-угорській, а також з добровольців була сформована армія Української Народної Республіки. Навесні 1918 року їй вдалося витіснити більшовицькі війська з рідної землі.
На жаль, Українська Народна Республіка існувала недовго. В результаті державного перевороту 1918 року країна перебувала під німецькою владою. Українське військо було скорочене, у значній частині роззброєне та деморалізоване.
Під час Другої світової війни знову з’явилася надія на відновлення незалежності України. З’явилася Українська Повстанська Армія, але вона проіснувала недовго — була знищена владою СРСР після війни.
Після здобуття незалежності в 1991 році українське військо переживало численні скорочення озброєння та кадрового складу, а міністрами оборони незалежної України нерідко призначалися люди з російським громадянством. У результаті наша армія не розвивалася, а занепадала.
Початком нового відродження українських збройних сил став 2014 рік, коли з’явилася нагальна потреба протистояти російській агресії. Довелося прискореними темпами і відновлювати кількісний склад війська, і насичувати його сучасними видами зброї. Велику допомогу в цей період держава отримала від волонтерських організацій.
Тому особливого значення День Збройних Сил України набув саме у 2014 році, після початку збройної російської агресії проти українського народу та держави. Тоді воїни Збройних Сил України з честю виконали своє призначення, зупинивши підступного ворога на сході країни.
Після початку широкомасштабного нападу росії на Україну ми відзначаємо День Збройних Сил України в умовах великої війни за державний суверенітет і незалежність України, за право українського народу на вільне життя у вільній країні. Українські захисники та захисниці мужньо боронять нашу землю від окупантів.
Сьогодні ми хочемо подякувати нашим захисникам за те, що вже третій рік поспіль в умовах повномасштабного вторгнення росії на нашу землю вони гідно виборюють перемогу України та створюють для всієї країни міцний щит. Завдяки кожному з них зараз наші студенти можуть навчатися в коледжі й отримувати корисні знання і навички для майбутньої професії, а також усі ми маємо можливість працювати та виховувати нове й молоде покоління, яке в майбутньому стане сильним та непереможним народом нашої Батьківщини.
Бібліотекар Ірина Полусмяк