120 років від дня народження Валер’яна Львовича Поліщука
Валер’ян Поліщук
Письменник, літературний критик, публіцист
01. 10. 1897 — 11. 11. 1937
Народився в селянській сім’ї. Навчався в Луцькій (1911—1913) і Катеринославській (1913—1917) гімназіях. З 1917 р. — студент Інституту цивільних інженерів у Петрограді (тепер м. Санкт-Петербург, РФ), з 1918 р. навчався на історико-філологічному факультеті Кам’янець-Подільського державного українського університету.
Одночасно — голова Боремельського волосного земельного комітету (м-ко Боремель Волинської губ., тепер село Млинівського р-ну Рівненської обл.), секретар журналу «Шлях», співробітник газети «Народная воля»; з 1919 р. — секретар газети «Республіканець» (м. Катеринослав). З 1920 р. — редактор студентського журналу «Нова думка» (м. Кам’янець-Подільський); того ж року переїхав до м. Київ, де співробітничав у газеті «Більшовик». Їздив із творчими відрядженнями до Німеччини, Франції, Чехословаччини. З 1921 р. жив у Харкові, де вступив до літературної організації «Гарт». З 1925 р. — засновник і керівник літературного об’єднання «Авангард».
У 1934 р. заарештований у сфабрикованій справі «Центру антирадянської боротьбистської організації»; у 1935 р. засуджений до десятирічного ув’язнення. Покарання відбував у Соловецькому таборі особливого призначення. Восени 1937 р. за вироком окремої «трійки» УНКВС по Ленінградській області розстріляний в урочищі Сандармох Медвеж’єгорського р-ну, тепер Республіка Карелія, РФ. Належить до когорти українських письменників доби Розстріляного Відродження.
Літературну діяльність розпочав у 1918 р. Виступав як поет, прозаїк, критик: у своїй творчості розвивав традиції європейського літературного авангардизму початку XX ст.
Останні роки творчого життя письменника були дуже продуктивними: крім кількох поетичних збірок, із друку вийшли історичний роман у прозі і в віршах “Григорій Сковорода” (1929), книжка нарисів про Донбас “Повість металу і вугілля” (1930), поетичні книжечки для дітей. Твори В.Поліщука входили до хрестоматії, його вірші “Юнацький марш”, “Першотравневе” та інші були покладені на музику, і вони стали популярними піснями. У віршах цього періоду поет славить красу людини, радість творчої праці, трудові ранки країни.
Ах, як розкішно у житті кипіти!
Ах, як високо захват підніма! –
Нехай розчавлені лежать розпуки квіти,
І туга хай розвіється німа!
Бо все-таки що б не казати,
А в диких закутках, затуркані з біди,
До розуму ідуть в ході завзятій
І діти бідненькі, і зморені діди,
Бо все ж таки що б там не було,
А в будівничім запалі нервових міст
Чи в тьмяному забутих сіл горінні –
Скрізь електричні спалахи
Здіймаються по Україні,
І трудова земля
Сповняється ранковим гулом.
За життя В.Поліщука вийшло з друку понад 40 його книжок, у тому числі – 15 поетичних збірок, книга “15 поем”, поема “Роден і Роза”, романи у віршах ” Ярина Курнатовська” та “Червоний потік”, роман у прозі і віршах “Григорій Сковорода”, кілька книг нарисів, публіцистики, літературної критики, широка автобіографія “Дороги моїх днів”, десяток поетичних книжечок для дітей. Доробок, як за півтора десятиріччя літературної праці, чималий.
Знайомлячись із поетичною творчістю В.Поліщука, ми маємо можливість краще зрозуміти сьогоднішній день, пройнятися до нього глибшою любов’ю, відчути зв’язок поколінь і усвідомити свою відповідальність перед нащадками. У цьому – непроминущість і сила поезії Валер’яна Поліщука.