У ніч на 28 червня 1996 року, після майже доби безперервної роботи, Верховна Рада нарешті ухвалила і ввела в дію Основний закон держави – Конституцію України.
Цій важливій події передували 6 років важкої праці, консультацій, дебатів і домовленостей. Сталося це о 9.18 ранку 28 червня 1996 року. «Є Конституція!», – такими були перші слова тодішнього голови Верховної Ради Олександра Мороза після ухвалення Конституції 315 голосами народних депутатів.
Прийняття Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, стало важливим кроком у забезпеченні прав людини та громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.
Нова Конституція України сприяла примиренню та консолідації політичних сил, подоланню економічної кризи, причиною якої в багатьох випадках була недосконалість та колізійний характер національного законодавства, вирішенню на конституційному рівні соціальних проблем та гармонізації міжнаціональних і міжконфесійних взаємовідносин в Україні, розвитку національної духовності Українського народу.
Цікаві факти
- День Конституції України 28 червня – це єдине державне свято, закріплене в самій Конституції.
- Процес підготовки Конституції України затягнувся на шість років – з 1990 по 1996 рік.
- Активний період роботи над документом зайняв три місяці. Весь цей час комісія працювала над проєктом без вихідних, з 9 ранку і до 10 вечора. При підготовці до другого читання в документ внесли близько шести тисяч поправок.
- 21 червня 1996 року було прийнято доповнення Олександра Мороза про виключне право народу визначати й змінювати конституційний лад і про те, що це право не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
- Засідання Верховної ради щодо прийняття Основного Закону тривало цілу добу.
- Міжнародна спільнота схвалила Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.
- 28 червня Конституція України могла бути не прийнятою, тому що напередодні Президент України Леонід Кучма оголошує всеукраїнський референдум, на який виносить проєкт нової Конституції України, схвалений Конституційною комісією (президентською) 20 березня 1996 року і не прийнятий раніше Верховною Радою України. Однак після прийняття Конституції цей указ був скасований.
- 22 серпня 2011 року у Києві була презентована перша мініатюрна Конституція України, Конституція в мініатюрі розміром 21 х 32 мм має 160 сторінок, на яких вручну були написані близько 9,5 тис. букв. Кожна з цих літер має розмір не більше 1 мм. Текст книги написаний індійською тушшю. Сама ж мініатюра виконана зі спеціальної тонкого паперу.
Міні-Конституція знаходиться в чохлі з зображенням герба. На створення мініатюри було витрачено близько 2 місяців. Мініатюра була передана в Музей книги і друкарства.
Відзначаючи День Конституції, ми усвідомлюємо Основний Закон країни як основу сильної держави і гарантію національної злагоди. Конституція визначила найціннішими життя людини, її здоров'я, честь і гідність, надала кожному громадянину свободу слова та віросповідання. І обов’язок кожного українця – поважати Конституцію й неухильно дотримуватися її принципів. Тільки так ми зможемо забезпечити подальший розвиток України як демократичної держави, рівноправної зі світовою спільнотою.
День Конституції – не просто свято нормативного акту, а день, коли було затверджено права і свободи громадян України.
Бібліотекар Ірина Полусмяк