День українського кіно наша країна щорічно відзначає в другу суботу вересня, а цьогоріч святкуємо 14 вересня. Це професійне свято для всіх працівників кінематографії заснував другий Президент України Леонід Кучма своїм Указом № 52/96 «Про день українського кіно» від 12.01.1996 року.
Кіно — це мистецтво, яке здатне формувати національну свідомість.
Український кінематограф бере початок ще з кінця ХІХ століття, коли механік Одеського університету Йосип Тимченко на три місяці раніше за Едісона й більше ніж за рік раніше братів Люм’єрів сконструював кінознімальний та кінопроєкційний апарати.
Перший український фільм було знято у Харкові ще у 1896 році Альфредом Федецьким. Він відзняв кілька сюжетів, які демонстрували в оперному театрі (майже рік у рік з першим публічним кіносеансом Люм'єрів у Парижі). Там же, у Харкові, і відбувся перший сеанс кіно.
Також одним з піонерів українського кінематографа був катеринославський кінооператор і кінорежисер Данило Сахненко. У 1911 в передмісті Катеринослава (в селищі Лоцманська Кам'янка) він зняв повнометражний німий фільм «Запорізька Січ», що вважається в Україні першим ігровим фільмом національного виробництва.
Картина знімалась за участи потомків запорозьких козаків в с. Лоцманська Каменка (сьогодні — частина міста Дніпро).
А 1928 року почала свою діяльність кінофабрика, яку сьогодні ми знаємо як кіностудію імені Олександра Довженка. Вже у 1930 році було знято повноцінний звуковий фільм із назвою «Симфонія Донбасу». Особливу роль у становленні українського кіномистецтва відіграли фільми Олександра Довженка «Звенигора» (1928), «Арсенал» (1929), а стрічка «Земля» (1930) була названа поміж 12 кращих робіт усіх часів та народів. Його творчість піднесла вітчизняний кінематограф до світового рівня. Стилістика, створена Довженком, поклала початок напряму, який визначають як «українське поетичне кіно».
Українська школа кіно виховала таких відомих людей як Олександр Довженко, Сергій Параджанов, Іван Кавалерідзе, Леонід Биков, Леонід Осика, Іван Миколайчук, Богдан Ступка та багатьох інших. Тож нам дійсно є чим пишатись.
У роки незалежності українська кіноіндустрія істотно занепала, вітчизняний кінопродукт замінили закордонним. Та у 2003 році був прийнятий Закон України «Про загальнодержавну програму розвитку кіноіндустрій», завданням якого є створення умов для розвитку кінематографії України, відновлення ролі впливу національного кінематографа у культурній, соціальній і духовній сферах життя українського народу.
В останні роки український кінематограф переживає стрімке зростання. Українські стрічки регулярно виходять у вітчизняний прокат. Їх демонструють на конкурсах престижних світових кінофестивалів. Протягом останніх років в український кінематограф прийшло нове покоління кіномитців: Тарас Томенко, Сергій Лозниця, Олесь Санін, Ігор Стрембіцький, Олександр Кирієнко, Іван Кравчишин, Алан Бадоєв, Любомир Кобильчук, Володимир Тихий, Олег Сенцов, Мстислав Чернов, Ахтем Сеїтаблаєв, Ірина Цілик та інші.
У нинішній час, попри всі перешкоди, наше кіно набирає обертів світового масштабу. Варто згадати таки стрічки як «Домбас», «Дике поле», «І будуть люди», «Брама», «Коли падають дерева», «Скажене весілля», «Код нації» та багато інших.
В День українського кіно вся наша країна вітає вітчизняних акторів, каскадерів, сценаристів, режисерів, монтажерів, звукорежисерів, художників, декораторів, світлоінженерів і багатьох інших працівників кінематографії. В цей день проводяться різні тематичні заходи, кінопокази, лекції, майстер-класи тощо. А кожен кіноман може також відсвяткувати день вітчизняного кінематографа і переглянути хоча б один український фільм. Тож ми пропонуємо добірку фільмів вітчизняних режисерів, які варто переглянути кожному українцю. Аби знали, аби розуміли…
Додому (2019)
Історія кримськотатарської родини — батька та його синів, загиблого і живого. Стрічка, яка не омине серце жодного глядача. Адже вона підіймає теми, які важливі для кожного українця. І це не лише війна на Сході, окупація Криму і доля кримськотатарського народу. Лейтмотивом фільму є взаємини батьків і дітей, а також пошук свого місця у світі.
Міжнародна прем'єра картини відбулася у конкурсній програмі Особливий погляд Каннського кінофестивалю 2019, а на ОМКФ 2019 фільм отримав Гран-прі.
Атлантида (2019)
Історія відбувається у 2025-му, після закінчення війни з Росією перемогою України. Окуповані території повернено до складу держави, однак вони більше непридатні для проживання. На тлі спустошення народжується нове кохання.
Чорний ворон (2019)
Це екранізація роману Василя Шкляра «Залишенець», якій посприяв Юрій Андрухович. Історія розповідає про одну з найдраматичніших і найбільш замовчуваних сторінок української історії — запеклу боротьбу українських повстанців проти окупаційної комуністичної влади в 1920-х роках, вже після окупації УНР, у Холодному Ярі.
Кіборги (2017)
Стрічка про оборону Донецького аеропорту, у які кожен персонаж — живий і близький глядачеві. Чудово прописані діалоги, які не викликають сумнівів у своїй реалістичності, та чудова гра акторів роблять цей фільм таким, на який варто рівнятися наступникам у жанрі.
Цікаво, що першими глядачами фільму Ахтема Сеїтаблаєва стали військові Маріуполя, що побачили фільм за два тижні до того, як він вийшов у широкий прокат. За перший вікенд фільм зібрав у прокаті понад 8 мільйонів гривень, що стало рекордом для українського кіно.
Плем’я (2014)
Персонажі фільму Мирослава Слабошпицького — підлітки із вадами слуху, які живуть у спеціалізованому інтернаті й переживають одні із найболючіших епізодів свого життя.
Це фільм, який змінив враження іноземців про українське кіно. Стрічка вийшла в прокат у десятках країн та була представлена на понад 100 кінофестивалях світу, де отримала понад 40 нагород, серед яких Європейський кіноприз і три призи Каннського кінофестивалю.
Поводир (2014)
Історичний драматичний фільм режисера і сценариста Олеся Саніна, в основу сюжету якого покладено мандри Радянською Україною американського хлопчика та українського сліпого музики напередодні та під час Голодомору.
Син американського інженера змушений переховуватися від влади після вбивства батька. Йому допомагає колишній командир роти армії УНР, який осліп після поранення в голову. Ці двоє намагаються вижити у непростому світі. Але чи вдасться їм це?
Іван Сила (2013)
Фільм Віктора Андрієнка розповідає історію життя Івана Фірцака, якого називали найсильнішою людиною 20 століття. Фільм позиціюється як дитячий, однак він буде цікавий для глядачів будь-якого віку. Головну роль зіграв український силач Дмитро Халаджі.
Бібліотекар Ірина Полусмяк