«Кобзарю! Знов до тебе я приходжу, бо ти для мене совість і закон»
Л. Костенко
Кожного року навесні, 9 березня, вся Україна відзначає день народження Великого Кобзаря - Тараса Григоровича Шевченка. Пройшло 211 років від дня його народження, але його слова залишаються незгасним світлом для всіх поколінь.
Великий Кобзар — символ боротьби, символ незламності духу українського народу. Він був тим, хто своїм словом розбудив українців, хто пробудив у них гордість за своє походження, хто вселив віру в краще майбутнє.
Зараз, коли Україна переживає дуже важкі часи, в душі кожного українця заговорив Тарас Шевченко своїм кобзарським і пророчим словом. Його вірші, написані понад півтора століття тому, сьогодні звучать як заклик до боротьби, як підтримка тим, хто стоїть на захисті рідної землі. Його слова надихають, зміцнюють віру у перемогу та нагадують, що українці завжди боролися за свою волю, і що свобода – це найвища цінність, за яку варто віддати все.
Творчість Тараса Шевченка – це заклик не скорятися, не опускати рук, не миритися з гнітом і несправедливістю. У його особі український народ ніби об’єднав найкращі сили й обрав співцем своєї історичної слави та гіркої долі, виразником власних сподівань і прагнень.
Поет писав про Україну, яку поневолювали, яку намагалися знищити, але яка щоразу відроджувалася. І сьогодні ми знову бачимо, як українці борються за свою незалежність,
втілюючи в життя заклик Шевченка:
Тарас Шевченко був не лише поетом, а й художником, громадським діячем, борцем за права свого народу. Його життєвий шлях був сповнений страждань: сирітство, кріпацтво, заслання, заборона писати, переслідування царською владою. Але він не зламався. Навпаки, ці випробування лише загартували його дух, зробили його слово ще більш гострим, ще більш проникливим.
Його творчість – це не лише заклик до боротьби, а й глибока любов до рідного краю, до його людей, до української мови. Він вірив, що українці здатні самі творити свою долю, бути вільними, жити у власній державі.
«В своїй хаті своя й правда,
І сила, і воля».
Його слово завжди було мечем у боротьбі за правду. Саме тому царська влада переслідувала його, забороняла писати, намагалася зламати його дух засланням і тюрмами. Але ніщо не змогло змусити Шевченка замовкнути. Він залишив нам у спадок слова, які й сьогодні дають силу та натхнення:
Він вірив, що настане день, коли українці більше не будуть нічиїми рабами, коли їхня мова, культура і традиції не будуть знищені загарбниками, коли народ підніметься і стане господарем на своїй землі.
Сьогодні, коли Україна виборює своє право на незалежність, кожне слово Кобзаря звучить, ніби написане саме для нас. Його поезія стала зброєю, яка об’єднує націю, надихає на боротьбу, підтримує тих, хто на передовій і в тилу.
Його «Заповіт» – це не просто вірш. Це національна програма боротьби за свободу, яка не втрачає своєї актуальності. В його словах закладено головне прагнення українців – жити у вільній країні, де немає місця тиранії, де народ сам вирішує свою долю.
«Як умру, то поховайте
Мене на могилі,
Серед степу широкого,
На Вкраїні милій…»
Ці слова знає кожен українець. Вони звучать як заклик берегти свою землю, не забувати своїх коренів, шанувати тих, хто віддав життя за волю Батьківщини.
І зараз, коли наші воїни захищають країну, коли весь народ стоїть пліч-о-пліч у цій боротьбі, Шевченко залишається символом незламності та нескореності. Його портрети ми бачимо у військових частинах, його слова лунають на мітингах, його вірші пишуть на стінах зруйнованих будівель.
Коли ми сьогодні говоримо про боротьбу за свободу, ми згадуємо Шевченка. Коли ми боремося проти тиранії, проти загарбників, ми повторюємо його слова. Коли ми будуємо нову Україну, ми пам’ятаємо його заповіти.
Великий Кобзар живе у кожному з нас, у нашій мові, у наших вчинках, у нашій боротьбі. І як би не намагалися вороги знищити нашу культуру, нашу мову, нашу державу – їм це не вдасться. Бо ми пам’ятаємо, хто ми є. Ми пам’ятаємо слова Шевченка:
Його слово – це наш шлях. Його творчість – це наш дороговказ. Його дух – це наша сила.
І ми обов’язково переможемо! З нами правда. З нами наша історія. З нами Великий Кобзар — Тарас Григорович Шевченко!
Бібліотекар Ірина Полусмяк