logo

Бібліотека ВСП «Новокаховський фаховий коледж Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного»

День Державного Прапора України

День Державного Прапора України

Вітаємо з Днем Державного Прапора України – символу духу нашого народу та свободи нашої країни!

23 серпня щорічно, починаючи з 2004 року, в Україні вшановують один з трьох ключових державних символів – синьо-жовтий стяг. Це також національний символ. Символ нашої української ідентичності. Символ боротьби за волю.

Цього року День Державного Прапора України ми відзначатимемо 20-й раз. Офіційно святом цей день був проголошений спеціальним Указом Президента Леоніда Кучми № 987/2004 від 23 серпня 2004 року.

До 2004 року День Прапора відзначали лише в столиці й підіймали стяг над мерією кожного 24 липня.

Поштовхом до запровадження офіційного та урочистого свята стало занесення блакитно-пшеничного прапора до сесійної зали Верховної Ради активістами народних депутатів. Це відбулося саме 23 серпня 1991 року. Потім прапор освятив священник УАПЦ Петро Бойко. Нині освячена реліквія зберігається в музеї Верховної Ради України.

den prapora 2024 02

Серед тих, хто заніс прапор у Раду, були В’ячеслав Чорновіл, Микола Поровський, Іван Заєць, Ярослав Кендзьор, Ігор Деркач та Володимир Крижанівський.

Український прапор - наша гордість і найвідоміший символ України. Після початку російської агресії він став символом боротьби та спротиву загарбникам. Весь світ дізнався про самовідданість і хоробрість українського народу, а наш синьо-жовтий прапор вивішують з балконів, носять на собі й прикріплюють до машини на знак підтримки українців.

У День Прапора України 2024 році коротко звернемося до історії створення державного символу та роз'яснімо значення його кольорів.

Що символізує прапор України?

Державний Прапор України затверджено Верховною Радою 28 січня 1992 року. Це прапор з двох рівновеликих горизонтальних смуг синього (вгорі) і жовтого (внизу) кольорів, зі співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.

Немає офіційної відповіді, чому прапор України синьо-жовтий. Найпопулярніше "народне" тлумачення говорить, що синя смуга означає ясне небо, а жовта - золоте пшеничне поле під ним.

Ще є релігійне трактування: за ним блакитний — це божа сила, а жовтий — віра.

А у сакральному тлумаченні блакитний — вода, що активізує, а жовтий колір — сонячне та вогненне начало.

Така послідовність кольорів подобається не всім. Деякі люди пропонують поміняти кольори на прапорі місцями, оскільки вірять, що жовто-синій колір прапора принесе розквіт Україні.

Як створили прапор України

Перша історична згадка про поєднання синього і жовтого кольору в українській символіці датується 1256 роком - роком заснування Львова. Герб цього міста прикрасив золотий лев на синьому тлі.

den prapora 2024 03

Жовто-сині кольори на теренах України мають глибоке коріння, а їх поєднання органічно впліталося в християнську релігію.

Таке ж поєднання кольорів можна побачити на прапорах, значках, гербах і нагородах часів козацтва, особливо починаючи з XVIII століття. Часто у запорожців були сині прапори, прикрашені золотистими орнаментами, образами православних святих або ж козаків.

Вважається, що сучасні кольори прапора як державного символу України з'явилися під час правління гетьмана Івана Мазепи, якому шведський король дозволив використовувати в символіці кольори прапора Швеції. Ось чому прапор України схожий на шведський. Під такими прапорами Мазепа бився з Петром I у Полтавській битві.

Під час революційних подій 1848-1849 рр. на західноукраїнських землях також використовувався жовто-синій прапор. Ці кольори символізували рух за національну свободу.

Досі не відомо точно, в якому порядку розташовувалися кольори на прапорі УНР. Цілком можливо, що використовувалися як синьо-жовтий, так і жовто-синій варіанти, але з 1848 року поступово став переважати синьо-жовтий варіант. Поєднання синього і жовтого кольорів остаточно оформилося як єдино національне на початку XX століття.

Під синьо-жовтим відбулися три проголошення Української державності: 1917, 1941 та 1990 року.

День Державного Прапора – це свято всіх поколінь українців. Це данина поваги символу держави, що пройшов довгий, часом героїчний, часом трагічний шлях. Під рідним прапором український народ утвердив віковічну мрію про державність, соборність і самостійність.

Під нашим прапором ми мусимо жити, навчатися і працювати так, щоб світ знав могутню, квітучу державу – Україну.

Під синьо-жовтим прапором в Україні нині боронять незалежність Батьківщини, зустрічають іноземних гостей, військовослужбовці складають присягу, працюють українські посольства, він вивішується в ООН.

den prapora 2024 04

Вітаємо з Днем Державного Прапора України, і нехай синьо-жовтий стяг й надалі вселяє в серце кожного українця гордість та спонукає на нові подвиги заради своєї країни.
Віримо в Перемогу!

Бібліотекар Ірина Полусмяк

Авторські права

Усі книги, розміщені на сайті, знайдені у мережі Інтернет у вільному доступі та публікуються виключно з метою ознайомлення в режимі on-line (без можливості завантаження).

Авторські права на матеріали належать їх законним авторам.

Часткове або повне копіювання матеріалів без дозволу авторів заборонено!